Lampy wiszące - klucz do odpowiedniego oświetlenia wnętrza

Lampy wiszące - klucz do odpowiedniego oświetlenia wnętrza

Lampy wiszące to najpopularniejsza forma oświetlenia wnętrza, stanowiąca centralne źródło światła. Z tego względu powinna być odpowiednio dobrana do wielkości i specyfiki pokoju, który ma oświetlać, dając ciepłe światło. Szeroki asortyment lamp sprawia, że wybór odpowiedniego modelu staje się nie lada wyzwaniem. Klasyczna, nowoczesna, utrzymana w designerskim klimacie, a może z dużą ilością żarówek? Czym się kierować podczas wyboru lampy wiszącej, która ma być funkcjonalna, równocześnie pełniąc funkcję wyrazistej ozdoby? 

 

Wybór lampy wiszącej - na co zwrócić uwagę?

Stając przed wyborem konkretnego modelu, nie możemy sugerować się wyłącznie własnym gustem i ogólną aranżacją wnętrza pokoju, który lampa ma zdobić. Istotna jest moc oświetlenia, jaką gwarantuje dana lampa, rodzaj żarówek i wielkość. Zanim zatem podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto odpowiedzieć na pytanie:

 

  • Jaką funkcję ma spełniać lampa?

 

Lampy wiszące stanowią centralne źródło oświetlenia, dlatego powinny zapewniać jasne, ciepłe światło, które odpowiednio oświetli wnętrze, równocześnie nie będąc zbyt uporczywe i męczące dla oczu. Tego typu lampa oświetla całość wnętrza, stanowiąc tło dla oświetlenia miejscowego, dlatego powinna być zlokalizowana w centrum pomieszczenia. Wnętrza o dużych metrażach powinny być oświetlane przez dwie lampy wiszące ustawione symetrycznie względem siebie i ścian bocznych

 

  • Jak wysoko powinien wisieć żyrandol

 

To, na jakiej wysokości znajduje się lampa, ma spory wpływ na jakość oświetlenia i ogólne odczucia domowników. Poza dopasowaniem długości i rozpiętości nowoczesne lampy wiszące do wysokości sufitu i wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę również to, nad czym konkretnie lampa zawiśnie. W przypadku wnętrz o standardowej wysokości (ok. 2,5 m), lampy powinny być ulokowane w odległości 1.9 – 2.1 m od podłogi. W przypadku lamp wiszących w jadalni należy zachować odległość 1,5 – 1,7 m nad ziemią - to zapewni odpowiednie oświetlenie stołu, bez oślepiania zgromadzonych przy nim osób.

Coraz częstszym zabiegiem jest wieszanie lamp nad blatem kuchennym - to nie tylko nadaje przejrzystości wnętrzu, ale i wprowadza przyjemny klimat. W przypadku tego typu dekoracji lampa wisząca powinna być zlokalizowana na wysokości ok. 55 cm do 70 cm nad powierzchnią blatu - to zapewni odpowiednie oświetlenie kuchennej przestrzeni, umożliwiając swobodną pracę podczas przygotowywania dań. Osoby preferujące tego typu lampy jako zamiennik lampek nocnych powinni je zawiesić ok. 40 – 50 cm nad szafką znajdującą się przy łóżku

 

  • Jaki rozmiar powinna mieć lampa 

 

Wielkość żyrandola przekłada się na formę rozprzestrzeniania światła i ogólny efekt aranżacji wnętrza. Obszerna lampa nie będzie się dobrze prezentowała w pomieszczeniu o dużym metrażu, z kolei sporej wielkości salon nie zostanie odpowiednio oświetlony przy pomocy niewielkiej lampki wiszącej. Duże, rozłożyste lampy idealnie sprawdzą się w przestronnych wnętrzach domu, z kolei w niewielkich salonach, czy jadalniach dobrym rozwiązaniem będą lampy wiszące w nieco mniejszej wersji - aby zagwarantować stylowy efekt, warto pokusić się o zakup trzech lamp i rozmieszczenie ich w równym rzędzie. 

 

Lampa odpowiednio dobrana do specyfiki aranżowanego wnętrza pomoże nie tylko stosownie oświetlić pokój, ale również sprawi, że ten nieodłączny element każdego wnętrza zacznie pełnić funkcję stylowej dekoracji, nadającej wyjątkowości ogólnej aranżacji. 

 

_____________

Zobacz także nasze ostatnie artykuły:

Hokery - idealny dodatek nie tylko do baru

Krzesła - stylowy dodatek do salonu i jadalni

Stoły i stoliki - funkcjonalność i elegancja

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl